17 listopada na całym świecie szczególnie pamiętamy o wcześniakach – to ich dzień, ich święto!
Na świecie jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie, w Polsce statystyki są nieco bardziej pocieszające – każdego roku witamy na świecie 8% wcześniaków.
Wcześniaki to noworodki urodzone przed końcem 37. tygodnia ciąży. Wśród dzieci urodzonych w 23. tygodniu ciąży i ważących ok 500 gram szansę na przeżycie ma zaledwie 5%. Jednak w 25. tygodniu przy wadze ok.750 gram przeżywalność wynosi już 75%.
Czemu rodzą się wcześniaki? Przyczyn jest wiele, ale w ok 20% przypadków nie są one znane. Należy podejrzewać wtedy, że czynnikiem wyjściowym była infekcja wewnątrzmaciczna. Obserwujemy wówczas przedwczesne rozpoczęcie akcji skurczowej, której pomimo wspomagania farmakologicznego, nie da się zatrzymać.
Wpływ na przedwczesny poród mają:
- czynniki socjalne,
- choroby matki,
- stosowanie używek, niedożywienie
- choroby dziecka/dzieci
- niewydolność i wady macicy, szyjki macicy, łożyska
Dzieci urodzone przedwcześnie zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi. W przypadku tzw. późnych wcześniaków (35-37 tc) są to najczęściej kłopoty z karmieniem oraz zwiększone ryzyko żółtaczki, która wymaga leczenia.
Noworodki urodzone przed 32, a szczególnie przed 28 tc są narażone na znaczenie więcej problemów. Serce, układ oddechowy, mózg są jeszcze niedojrzałe. Skutkiem tego mogą być wylewy krwi do mózgu, retinopatia, niewydolność, oddechowa, krążeniowa.
Dziedzina neonatologii rozwija się bardzo szybko. Dokonujący się postęp pozwala na ratowanie coraz większej części coraz mniejszych wcześniaków. Medycyna potrafi zaradzić wielu problemom, chorobom, na które jeszcze kilkanaście lat temu nie miała ratunku.
Wcześniaki wiele dni, a nierzadko i miesięcy spędzają w szpitalu. Ważne jest, aby w tym czasie, poza medycznie koniecznymi czynnościami, nie zapominać o bliskości, której noworodek szczególnie mocno potrzebuje.
Istotnym elementem terapii jest kontakt skóra do skóry. Tak jak w przypadku zdrowych noworodków dbamy o pierwsze dwie godziny życia w nieprzerwanym kontakcie, tak w przypadku wcześniaków walczymy o jak najczęstsze, nawet kilku, kilkunastominutowe sesje kangurowania. Dzięki nim maluchy słyszą bicie serca rodzica, czują jego łagodny dotyk, zapach. Buduje się więź i poczucie bezpieczeństwa.
Wśród znajomych dzieci jest spora grupka tych, które przyszły na świat za wcześnie.
Róża, Marysia, Olek, Henio, Franek, Alek, Jagoda, Helenka, Ignaś, Jadwisia, Fela, którzy dzielnie wywalczyli sobie życie!
Trzymajcie się dzielnie, mali bohaterowie! Ciocia pozdrawia!
A rodzicom Jagódki serdecznie dziękuję za udostępnienie zdjęć z ich pierwszych wspólnych dni!